Rodzinny Ogród Działkowy
"Stare Stawy"
ul. Przy Potoku 11
skr. pocztowa 30
32-600 Oświęcim
 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Tel. 517 863 390

  • UWAGA

    Informujemy,że Brama „A” w ROD oraz furtka przy bramie zostają zamknięte od08.11.2022 do odwołania. Parking przy bramie oraz śmietnik będą nieczynne. Wjazd na teren ROD odbywać się będzie tylko bramą „B”, od ul. Ogródkowej. Ruch pieszy do sektora A możliwy będzie tylko furtkami od strony parkingu przy odpadach zielonych.    Ze względów bezpieczeństwa, na czas budowy odcinka drogi S1 prosimy o unikanie poruszania się pieszego, rowerowego czy samochodowego po terenie budowy.

    Czytaj więcej...

225243
Dziś
Wczoraj
Tydzień
Last Week
Miesiąc
Last Month
Wszystkie
113
317
2552
220797
6011
5469
225243

Your IP: 3.141.202.54
2024-04-19 08:27
Współpracują z nami
: P.H.U. Mediator Oświęcim ---- Zakład Usług Komunalnych w Oświęcimiu ----- Starostwo Powiatu Oświęcimskiego ----- Urząd Miasta Oświęcimia ---- Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych "Kubiczek" Pisarzowice --

O zmianie użytkownika działki

 

Od tego stwierdzenia zacznijmy, nie jesteśmy właścicielami działki w ROD, w jakimkolwiek ROD w Polsce byśmy nie nabyli praw do działki, jesteśmy użytkownikami działki na bazie umowy dzierżawy. Wszystko co znajduje się na działce, wszelakie nasadzenia i naniesienia są naszą własnością, ziemia, areał należy do Polskiego Związku Działkowców i danego Ogrodu Działkowego.

Wszyscy, jak jeden mąż użytkujemy działkę w oparciu o umowę dzierżawy. W chwili wejścia w życie ustawy o ROD z dnia 13.12.2013r, czyli w styczniu 2014 roku staliśmy się dzierżawcami samoistnie, bez potrzeby wypisywania nowych dokumentów. Wszyscy, czyli ci, którzy posiadają jakiekolwiek dokumenty członkowskie, stare deklaracje i uchwały wypisywane zgodnie z obowiązującymi standardami w latach poprzednich. W przypadku naszego ROD od 1980 roku.

W przypadku realizacji umowy przeniesienia praw do działki, przenosimy prawa dzierżawy danej działki na inną osobę czy osoby (małżeństwo). Sprzedajemy, stanowiące naszą własność, altanę i inne zabudowania, rośliny i tym podobne, czyli wspomniane już nasze naniesienia wraz z nasadzeniami.
Zmiana użytkownika wymaga bezdyskusyjnie umowy przeniesienia praw do działki zawierającej zarówno dane zbywcy jak i nabywcy, ale także dane działki oraz kwotę, za która odsprzedane zostały roślinność i zabudowa. Bez względu na to czy są to osoby obce czy też jest to członek rodziny w rozumieniu Statutu PZD.
Notarialnie potwierdzamy zgodność podpisów obydwu stron, umowa przeniesienia nie jest jednak umową notarialną. Wzór umowy pobrać można z naszej strony www.rodstarestawy.pl lub otrzymać w biurze ROD czysty druk. Wybór nowego dzierżawcy należy do użytkownika, to działkowiec odsprzedaje swoje mienie znajdujące na działce i przekazuje prawa dzierżawy komu chce, zgodnie z własnymi preferencjami.

Rola zarządu, w trakcie dokonywania zmian praw do dzierżawy działki w ROD, zaczyna się zarówno, przed wizytą u notariusza, jak i po wizycie. W biurze ROD, przed odwiedzeniem kancelarii nabywca praw uzyskuje informacje o ewentualnym zadłużeniu działki oczywiście w obecności zbywcy, który z kolei pobiera dokumenty potwierdzające jego prawa do działki konieczne do okazania u rejenta. Zbywca działki musi zwyczajnie potwierdzić swoje prawa do danej działki, dokumenty takie mogą być również w posiadaniu zbywającego od lat, gdzieś w domowych archiwach. Wcześniejszą wizytę w biurze ROD zawsze jednak polecamy, aby wszystko skorygować i sprawdzić, chociażby metraż działki.
Zbywca i nabywca pojawiają się w zarządzie kolejny raz już po wizycie w kancelarii notarialnej. Zbywca, ponieważ koniecznym jest, aby wypełnił wniosek skierowany do zarządu o zatwierdzenie umowy przeniesienia. Gdy uczyni to wcześniej (wzór na stronie www), druk podpisany w oryginale przekazać może nabywca, wówczas obecność zbywającego będzie zbyteczna.
Nowy nabywca ma obowiązek pojawienia się w biurze ROD z oryginałem umowy przeniesienia praw do działki z potwierdzonymi notarialnie pieczęciami. Inne, członkowskie dokumenty czy też towarzyszące procesowi nabycia praw do działki nie będą tutaj omawiane. Najważniejsza bowiem jest umowa przeniesienia praw do działki.
I tu najważniejszy przekaz, do momentu dostarczenia prawidłowo wypełnionej umowy przeniesienia praw do działki a potem zatwierdzenia jej uchwałą przez zarząd ROD to zbywający użytkownik posiada prawa do działki! Zgodnie z prawem, nabywca nie może przebywać na nabytej działce. Jak wiadomo, tak stoi prawo, życie niesie jednak różne scenariusze. Dlatego też tak istotnym jest pojawienie się w jak najszybszym terminie w biurze ROD, z dokumentem umowy przez nabywcę. Zarząd ROD ma dwa miesiące na zatwierdzenie umowy przeniesienia praw do danej działki. Może jednak odmówić zatwierdzenia uzasadniając to w uchwale ważnymi powodami. Przyjmując wersję optymistyczną, umowa zostaje zatwierdzona na spotkaniu zarządu ROD, działkowiec może odebrać uchwałę dotyczącą jego osoby oraz działki podczas dyżuru zarządu po upływie określonych dwóch miesięcy. W naszym ROD staramy się zatwierdzać wcześniej umowy, w wyjątkowych sytuacjach czekamy do dwóch ustawowych miesięcy.
Przy okazji informujemy, że zarząd ma prawo zażądać opuszczenia działki przez nieuprawnionych do przebywania na niej nabywców, jeżeli zostanie stwierdzona sytuacja omawiana powyżej, czyli nie dostarczenie umowy przeniesienia praw do działki do biura ROD.

Istnieją sytuacje, które wymagają podpisania umowy dzierżawy w biurze ROD. Stroną takiej umowy jest Zarząd ROD oraz członek rodziny po zmarłym działkowcu, jego współmałżonek, który nie posiadał praw użytkowania działki zgodnie z dokumentacją w ROD oraz pragnący uzyskać prawa do działki współmałżonkowie w trakcie zarówno trwania małżeństwa jak i jeszcze za życia „drugiej połowy”. Umowę dzierżawy przygotowuje
i zatwierdza zarząd ROD również jako strona w przypadku, gdy wcześniej w imieniu ROD uzyskał prawa do określonej działki odbierając ją dłużnikowi czy też w sytuacjach, gdy po zmarłym użytkowniku nie zgłosiła się zainteresowana dalszą dzierżawą rodzina. Mowa tu o żonie czy mężu i pozostałych członkach rodziny wymienianych w Statucie PZD. Ten okres trwa od sześciu do dziewięciu miesięcy (Statut PZD). Po tym czasie działka powinna zostać wyceniona a jej mienie odsprzedane w części nieruchomej.

Reasumując, kontakt z biurem ROD nie wymaga ogromnego nakładu czasowego i na pewno warto się tam udać, a wręcz w przypadku zbycia praw do działki jest to wymagane.
Sytuacja bezsprzecznie obowiązkowa to także uzyskanie praw po zmarłym użytkowniku. Brak kontaktu z zarządem wpływać może ustawowo na przejecie danej działki na poczet mienia ROD po upływie wyznaczonego przez ustawę i Statut terminu.

 

 

 

 

Projekt & Wykonanie - Mariusz Skwarczyński
Loading...